2024 Local Election Recommendations

2024 Local Election Recommendations

March 29, 2024

Local Elections
Early Voting:  April 22-30
Election Day:  Saturday, May 4

Some local elections are county-wide; some are for school districts; some are for city councils.
Be sure to pay attention to ALL the races you fall under.

Bond Elections:
As a general rule of thumb, we recommend voting against ALL bond elections.  Until our government learns to spend within its means, we do not need to give it more money.  There are a few rare exceptions, but when in doubt, vote no.  As a side note, anyone who tells you a bond does not affect your taxes is playing games with you.  Nothing is free, and those people should not be trusted.

Bexar County:

NEISD Place 1 – Michael Gurwitz (endorsed)
NEISD Place 5 – Dick Rasmussen (endorsed)
NEISD Place 6 – Steve Hillard (endorsed)
Tax Appraisal District Pl 1 – no recommendation
Tax Appraisal District Pl 2 – Yen Yan (endorsed)
Tax Appraisal District Pl 3 – Mel Bayne

Cameron County:

– county wide:

Cameron County Appraisal District Pl 1 – Bill Hudson
Cameron County Appraisal District Pl 2 – Minerva Simpson
Cameron County Appraisal District Pl 3 – Norlene C. Chamberlain

– city councils:

Combes Commissioner Pl 1 – Gerardo “Jerry” Santos
Combes Commissioner Pl 3 – Kenneth P Stolar

Laguna Vista City Council Pl 4 – Natalie Ruiz
Laguna Vista City Council Pl 5 – Goldie Strader
Laguna Vista City Council Pl – Ginger Cunningham

– school boards:

Harlingen CISD Board of Trustees Pl 4 – Bobby Muniz

Collin County:

-city councils:

Frisco – No on Props A & B (the GOP Platform is explicitly against unions)

Denton County:

– county wide:

Denton County Appraisal District Pl 1 – Angela Cox
Denton County Appraisal District Pl 2 – Lisa McEntire
Denton County Appraisal District Pl 3 – no recommendation

-city councils:

Carrollton council place 1 – Christopher Axberg
Carrollton council place 5 – No Recommendation
Carrollton council place 7 – No Recommendation

Coppell council place 5 – Freddie Guerra

Denton council place  5 – Erica Garland
Denton council place 6 – Jill Jester
Denton Mayor – Gerard Hudspeth

Flower Mound Mayor – Derek France

Frisco council place 1 – Mark Piland
Frisco council place 3 – John Redmond
Frisco – Props A & B (the GOP Platform is explicitly against unions; do your homework well!)

Lewisville Mayor – Winston Edmondson
Lewisville Council place 2 – No Recommendation

Little Elm town council place 3 – Debra Liva

Northlake Mayor – Rena Hardeman

Sanger Mayor – Jeffrey W Jarecke
Sanger city council – Gary Bilyeu

– school boards:

Denton ISD place 1 – Debi Scaggs
Denton ISD place 2 – Terry A. Senne
Frisco ISD place 6 – No recommendation
Frisco ISD place 7 – Melanie Barrios-Jones
Lake Dallas ISD place 2 – Greg Bartley
Lewisville ISD place 1 – Allison Lassann

Ellis County:

-city councils:

Ennis Mayor – Kameron Raburn
Commissioner Ward 3 – James Wilson
Commissioner Ward 5 – Pete Setian

Maypearl council (2 places) – Laurie Montanez and Mark Pruitt
Midlothian Council PL5 – Ed Gardner
Midlothian Council PL6 – Hud Hartson
Red Oak Council PL3 – Sean Flannery
Waxahachie Council PL1 – William “Tres” Atkins

-school boards:

Ferris ISD Pl 3 – Samantha Buford
Maypearl ISD – Adam Smith and Tricia Ikard
Midlothian ISD Pl 1 – Lisa Healy (endorsed)
Midlothian ISD Pl3 – Eduardo Gonzalez.
Waxahachie ISD Pl 4 – Andrew White

Greg County:

– county wide:

No on all bonds and propositions.

– city councils:

Gladewater Mayor – Brandy Flanagan
Gladewater Council Pl 3 – Stoney Stone

Kilgore Council Pl 1 – Meryln Holmes
Kilgore Council Pl 2 – Alan VanDoren
Kilgore Council Pl 3 – Daniel Gantt

Longview Mayor – Temple Carpenter
Longview Council D1 – Arthur Carter
Longview Council D2 – Shannon Moore

– school boards:

Kilgore ISD Pl 4 – Reggie Henson

Longview ISD Pl 3 – Samir Germanwala

Springhill ISD Pl 6 – Kymberli Stanley

Harris County:

– county wide:

Harris Central Appraisal District Board Pl 3 – Bill Frazier
Harris Central Appraisal District Board Pl 3 – Kyle Scott
Harris Central Appraisal District Board Pl 3 – Mark Goloby

– school boards:

Katy ISD Pl 6 – Donovan Campbell
Katy ISD Pl 7 – David Olson

Spring Branch ISD Pl 3 – Matthew Cone

Harrison County:

– county wide:

No on all bonds and propositions.

– school boards:

Hallsville ISD Pl 4 – Matt Folmar

Kaufman County:

– city councils:

Crandall City Council – both are good candidates

Forney City Council Pl 1 – James Traylor
Forney City Council Pl 3 – Sandy Primus

– school boards:

Forney School Board Pl 3 – Michael Idemudia
Forney School Board Pl 4 – Yuel Neal

Rusk County: no information available

Tarrant County:

– county wide:

Tarrant Appraisal District Board Pl 1 – Eric Morris
Tarrant Appraisal District Board Pl 2 – Callie Rigney
Tarrant Appraisal District Board Pl 3 – Matt Bryant

– city councils:

Colleyville City Council – Tim Raine

North Richland Hills City Council Pl 2 – Ricky Rodriguez
North Richland Hills City Council Pl 4 – Matt Blake
North Richland Hills City Council Pl 6 – Russ Mitchell
North Richland Hills Mayor – Jack McCarty (endorsed)

– school boards:

Grapevine/Colleyville ISD Pl 1 – Shannon Braun
Grapevine/Colleyville ISD Pl 2 – Mike Alfred

Keller ISD Pl 6 – Charles Randklev
Keller ISD Pl 7 – Heather Washington

Northwest ISD Pl 2 – Mark Schluter

Upshur County:

– county wide:

No on all bonds and propositions.

– city councils:

Big Sandy Councilmembers at Large (3 places) – Kerry Rickard, Collette Stec, and Chase Sheeley

East Mountain Mayor – Marc Covington
East Mountain City Council (2 places) – Jo Popma and Paul Barber

Williamson County:

– county wide:

Williamson County Appraisal District –  Jim Buell, Mike Sanders, Collin Klein