Who Should I Vote For???
Recommendations below will be updated regularly, so check back.
Early voting:  Feb 20 – Mar 1
Election Day:  Mar 5

True Texas Project will never tell you how to vote!  We will, however, provide input for you to add to your own additional research.  Our Board and our local leadership teams work hard to vet candidates.  Then we vote to see which candidate we’d personally pick.  It doesn’t mean we necessarily like the candidate (sometimes we do, but sometimes we have to pick the lesser of all evils).  So a recommendation from True Texas Project really just means that out of the options in front of us, THIS is the person we’d vote for.  When our panel is unanimous in selecting a candidate AND we believe that candidate is highly likely to represent us well and not cave, then we’ll offer an endorsement.  Endorsements are rare.Please scroll through this list to see who we’re recommending.  They are alphabetical by our satellite location area.  Only contested races are included.  Votes were placed by the 7 members of our TTP Board for districts larger than the county (State Rep, School Board, etc), while the local leadership teams made the decisions for everything at the county level and smaller.  Exceptions are indicated.
.
STATEWIDE – ALL THE ELECTIONS BELOW WILL BE ON EVERY TEXAS GOP BALLOT
.
US Senator – Ted Cruz, 7 Board votes
RR Commissioner – Christi Craddick, 7 Board votes
Texas Supreme Court Pl 4 – John Devine, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals (Presiding Judge) – David Schenck, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 7 – Gina Parker, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 8 – Finley, 4 Board votes; silent, 2 Board votes; Slaughter, 1 Board vote
Yes on all ballot propositions.
Click here for a printable flyer listing these statewide recommendations shown above.
.
ANDERSON COUNTY
.
US Senator – Ted Cruz, 7 Board votes
US Congress D6 – Buford or Wiley
RR Commissioner – Christi Craddick, 7 Board votes
Texas Supreme Court Pl 4 – John Devine, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals (Presiding Judge) – David Schenck, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 7 – Gina Parker, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 8 – Finley, 4 Board votes; silent, 2 Board votes; Slaughter, 1 Board vote
State Board of Education, D10 – Mary Bone
State Rep D8 – Jaye Curtis
Sheriff – TBD
County Commissioner Pct 1 – TBD
County Commissioner Pct 3 – TBD
Constable Pct 2 – TBD
Constable Pct 3 – TBD
Yes on all ballot propositions.
.
ANGELINA COUNTY
.
US Senator – Ted Cruz, 7 Board votes
US Congress D17 – Joseph Langone (local leadership choice)
RR Commissioner – Christi Craddick, 7 Board votes
Texas Supreme Court Pl 4 – John Devine, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals (Presiding Judge) – David Schenck, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 7 – Gina Parker, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 8 – Finley, 4 Board votes; silent, 2 Board votes; Slaughter, 1 Board vote
State Rep D9 – Paulette Carson, 7 Board votes
Tax Assessor – TBD
County Commissioner Pct 3 – TBD
Constable Pct 1 – TBD
Yes on all ballot propositions.
.
BANDERA COUNTY
.
US Senator – Ted Cruz, 7 Board votes
RR Commissioner – Christi Craddick, 7 Board votes
Texas Supreme Court Pl 4 – John Devine, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals (Presiding Judge) – David Schenck, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 7 – Gina Parker, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 8 – Finley, 4 Board votes; silent, 2 Board votes; Slaughter, 1 Board vote
State Rep D53 – Wes Virdell ENDORSED
Justice 4th Court of Appeals Pl 3 – Todd McCray
Sheriff – TBD
Tax Assessor -TBD
County Commissioner Pct 1 – TBD
Constable Pct 2 – TBD
County GOP Chair – TBD
Yes on all ballot propositions.
.
BELL COUNTY
.
US Senator – Ted Cruz, 7 Board votes
US Congress D31 – Mack Latimer
RR Commissioner – Christi Craddick, 7 Board votes
Texas Supreme Court Pl 4 – John Devine, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals (Presiding Judge) – David Schenck, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 7 – Gina Parker, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 8 – Finley, 4 Board votes; silent, 2 Board votes; Slaughter, 1 Board vote
State Board of Education Dist 10 – Mary Bone
State Rep D55 – Hickland would be better than Shine
District Judge, 27th Dist – Debbie Garrett
District Judge, 146th Dist – Ashley Bennett
District Attorney, 27th Dist – James Stapler
Sheriff – William Cooke
County Commissioner Pct 3 – Greg Reynolds
Justice of the Peace Pct 3 Pl 1 – Rosanne Fisher
Yes on all ballot propositions.
.
BEXAR COUNTY
.
US Senator – Ted Cruz, 7 Board votes
US Congress D23 – Julie Clark, 7 Board votes
RR Commissioner – Christi Craddick, 7 Board votes
Texas Supreme Court Pl 4 – John Devine, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals (Presiding Judge) – David Schenck, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 7 – Gina Parker, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 8 – Lee Finley, 4 Board votes; stay silent, 2 Board votes; Michelle Slaughter, 1 Board vote
State Rep D44 – Greg Switzer, 7 Board votes ENDORSED
State Rep D119 – Brandon Grable (8 local votes)
State Rep D121 – Marc LaHood, 7 Board votes
Justice 4th Court of Appeals Pl 3 – Todd McCray
Bexar County Sheriff – Nathan Buchanan
County Commissioner Pct 3 – Chris Schuchardt
County Constable Pct 3 – Mark Vojvodich
County GOP Chairman – Robert Flores, 6 votes; Jacinto Martinez, 2 votes
Yes on all ballot propositions
Click here for a printable flyer listing the recommendations above.
.
BLANCO COUNTY
US Senator – Ted Cruz, 7 Board votes
RR Commissioner – Christi Craddick, 7 Board votes
Texas Supreme Court Pl 4 – John Devine, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals (Presiding Judge) – David Schenck, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 7 – Gina Parker, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 8 – Finley, 4 Board votes; silent, 2 Board votes; Slaughter, 1 Board vote
State Rep D19 – Kyle Biedermann
District Attorney, 33rd – TBD
Constable Pct 4 – TBD
Yes on all ballot propositions.
.
BOSQUE COUNTY
.
US Senator – Ted Cruz, 7 Board votes
US Congress D31 – Mack Latimer (local leadership choice)
RR Commissioner – Christi Craddick, 7 Board votes
Texas Supreme Court Pl 4 – John Devine, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals (Presiding Judge) – David Schenck, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 7 – Gina Parker, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 8 – Finley, 4 Board votes; silent, 2 Board votes; Slaughter, 1 Board vote
County Attorney – Zach Brown
Tax Assessor – Arlene Swiney
County Commissioner Pct 1 – Billy Hall
County Commissioner Pct 3 – Larry Phillip
Yes on all ballot propositions.
.
BRAZORIA COUNTY
.
US Senator – Ted Cruz, 7 Board votes
RR Commissioner – Christi Craddick, 7 Board votes
Texas Supreme Court Pl 4 – John Devine, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals (Presiding Judge) – David Schenck, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 7 – Gina Parker, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 8 – Finley, 4 Board votes; silent, 2 Board votes; Slaughter, 1 Board vote
Justice 14th Court of Appeals, Pl 4 – TBD
Sheriff – TBD
County Commissioner Pct 1 – TBD
Constable Pct 1 – TBD
Constable Pct 4 – TBD
Yes on all ballot propositions.
.
BRAZOS COUNTY + GRIMES COUNTY
.
US Senator – Ted Cruz, 7 Board votes
Congress D10 – Jared Lovelace, 6 local votes
Congress D17 – Joseph Langone, 3 local votes
RR Commissioner – Christi Craddick, 7 Board votes
Texas Supreme Court Pl 4 – John Devine, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals (Presiding Judge) – David Schenck, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 7 – Gina Parker, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 8 – Lee Finley, 4 Board votes; stay silent, 2 Board votes; Michelle Slaughter, 1 Board vote
State Rep D12 – Trey Wharton, 3 local votes; John Slocum, 1 local vote; Ben Bius, 1 local vote
State Rep D14 – Rick Davis (per local leadership)
State Rep D17 – Tom Glass, 7 Board votes ENDORSED
State Board of Education, D10 – Mary Bone
472nd District Judge – Jerrell Wise
85th District Attorney – Maritza Chavarria

Brazos County Commissioner Pct 1 – Steve Aldrich
Brazos County Commissioner Pct 3 – Fred Brown
Brazos County GOP Chair – Paul Marvin, 5 votes; Russ Ford, 1 vote; Silas Garrett, 1 vote
Grimes County Attorney – Megan Moody Barcak
Grimes County Sheriff – Travis Rawls
Grimes County Commissioner, Pct 1 – Chad Mallet
Grimes County Commissioner, Pct 3 – Michael Raska
Grimes County Constable Pcts 3/4 – Wes Male
Grimes County Precinct Chair, Pct 4 – Karen Hale
Yes on all ballot propositions
.
BURNET COUNTY
US Senator – Ted Cruz, 7 Board votes
Congress D31 – Latimer (2 local votes); Williams (1 local vote); Abel (1 local vote)
RR Commissioner – Christi Craddick, 7 Board votes
Texas Supreme Court Pl 4 – John Devine, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals (Presiding Judge) – David Schenck, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 7 – Gina Parker, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 8 – Lee Finley, 4 Board votes; stay silent, 2 Board votes; Michelle Slaughter, 1 Board vote
State Rep D19 – Kyle Biedermann, 7 Board votes ENDORSED
State Board of Education Dist 10 – Mary Bone
District Attorney, 33rd Dist – TBD
Tax Assessor – TBD
County Commissioner Pct 3 – TBD
County Constable Pct 2 – TBD
Yes on all ballot propositions.
.
CAMERON + HIDALGO, WILLACY COUNTIES
.
US Senator – Ted Cruz, 7 Board votes
Congress D15 – Vangela Churchill 3 votes (votes are by local leadership)
Congress D34 – Greg Kuncle 3 votes; Mauro Garza 3 votes; Mayra Florez 2 votes (votes are by local leadership)
RR Commissioner – Christi Craddick, 7 Board votes
Texas Supreme Court Pl 4 – John Devine, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals (Presiding Judge) – David Schenck, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 7 – Gina Parker, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 8 – Lee Finley, 4 Board votes; stay silent, 2 Board votes; Michelle Slaughter, 1 Board vote
Cameron County GOP Chair – Deborah Bell
Hidalgo County GOP Chair – Robert Cantu
Hidalgo County Precinct Chair – 20 Melendez; 52 Escobar; 94 Barnes; 96 Trevino-2 votes/Lizzote-1 vote; 134 Allison
Willacy County Constable Pct 5 – Esequil Trevino
Willacy County Tax Assessor – Cher Montalvo
Willacy County Commissioner Pct 1 – Paul Anders ENDORSED
Willacy County GOP Chair – Estelle McKee ENDORSED
Yes on all ballot propositions
.

CAMP COUNTY
.
US Senator – Ted Cruz, 7 Board votes
RR Commissioner – Christi Craddick, 7 Board votes
Texas Supreme Court Pl 4 – John Devine, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals (Presiding Judge) – David Schenck, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 7 – Gina Parker, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 8 – Lee Finley, 4 Board votes; stay silent, 2 Board votes; Michelle Slaughter, 1 Board vote
County Sheriff – TBD
County Tax Collector – TBD
Yes on all ballot propositions.
.
COLLIN COUNTY
.
US Senator – Ted Cruz, 7 Board votes
Congress D3 – Keith Self, 7 Board votes
Congress D4 – Pat Fallon, 7 Board votes
Congress D32 – Darrell Day (local leadership choice)
RR Commissioner – Christi Craddick, 7 Board votes
Texas Supreme Court Pl 4 – John Devine, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals (Presiding Judge) – David Schenck, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 7 – Gina Parker, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 8 – Lee Finley, 4 Board votes; stay silent, 2 Board votes; Michelle Slaughter, 1 Board vote
State Board of Education Pl 12 – Jamie Kohlmann
State Senator D30 – Jace Yarbrough
State Rep D33 – Dennis London, 7 Board votes
State Rep D61 – 4 Board votes for Charles Branch, 3 Board votes for Keresa Richardson
State Rep D66 – Wayne Richard, 7 Board votes ENDORSED
State Rep D67 – Daren Meis, 7 Board votes ENDORSED
State Rep D70 – all Board members chose to sit this one out
State Rep D89 – Abraham George, 7 Board votes ENDORSED
Judge, Dist Court 401 – Petrazio
Sheriff – Jim Skinner
Tax Assessor – Scott Grigg
County Commissioner Pct 3 – Darrell Hale
Constable Pct 1 – Matt Carpenter
Constable Pct 4 – TBD
County GOP Chair – Shelby Williams ENDORSED (by local leadership team)
.
COMAL COUNTY
.
US Senator – Ted Cruz, 7 Board votes
RR Commissioner – Christi Craddick, 7 Board votes
Texas Supreme Court Pl 4 – John Devine, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals (Presiding Judge) – David Schenck, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 7 – Gina Parker, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 8 – Finley, 4 Board votes; silent, 2 Board votes; Slaughter, 1 Board vote
State Board of Education Dist 10 – Mary Bone
County Commissioner Pct 1 – Joyce Yannuzzi
Constable Pct 4 – Ali Flores
County GOP Chair – Mark Montgomery
Yes on all ballot propositions.
.
COMANCHE + HOOD, ERATH, SOMERVELL COUNTIES
.
US Senator – Ted Cruz, 7 Board votes
Congress D25 – Matt Lucci, 7 Board votes
RR Commissioner – Christi Craddick, 7 Board votes
Texas Supreme Court Pl 4 – John Devine, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals (Presiding Judge) – David Schenck, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 7 – Gina Parker, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 8 – Lee Finley, 4 Board votes; stay silent, 2 Board votes; Michelle Slaughter, 1 Board vote
State Rep D58 – Helen Kerwin, 7 Board votes
State Rep D68 – Kerri Kingsbery, 7 Board votes
State Board of Education Pl 11 – 2 votes for Brandon Hall; 1 vote for Pat Hardy (4 silent)
Comanche County Commissioner Pct 1 – Tommy Alford
Erath County Tax Assessor/Collector – Jones? The others are flawed, but we don’t have info on Jones.
Erath County Commissioner, Pct 3 – Sherman or Slawson
Hood County Sheriff – Scott London ENDORSED
Hood County Commissioner Pct 1 – Kevin Andrews ENDORSED
Hood County Commissioner Pct 3 – Nate Criswell ENDORSED
Hood County Justice of the Peace Pct 1 – Dean Armstrong
Hood County Constable Pct 2 – John Shirley ENDORSED
Hood County Constable Pct 3 – Greg Neal ENDORSED
Hood County GOP Chair – Greg Harrell ENDORSED
Hood County Precinct Chair – 107 McKellar, 112 Johnson, 202 Mayberry (ENDORSED), 211 Wolf (ENDORSED), 216 Bolton, 218 Helton (ENDORSED), 310 Hatch, 313 Erickson, 314 Merritt, 317 Hays (ENDORSED), 404 Munoz (ENDORSED), 409 Reed
Somervell County Treasurer – Valerie Williams
Somervell County Commissioner Pct 3 – Chip Joslin
Yes on all ballot propositions
.
COOKE COUNTY
US Senator – Ted Cruz, 7 Board votes
Congress D26 – Brandon Gill, 5 Board votes
RR Commissioner – Christi Craddick, 7 Board votes
Texas Supreme Court Pl 4 – John Devine, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals (Presiding Judge) – David Schenck, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 7 – Gina Parker, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 8 – Lee Finley, 4 Board votes; stay silent, 2 Board votes; Michelle Slaughter, 1 Board vote
State Board of Education Pl 12 – Jamie Kohlmann
State Senate D30 – Jace Yarbrough, 5 Board votes; Carrie deMoor, 2 Board votes
State Rep D68 – Kerri Kingsberry
County Commissioner Pct 1 – TBD
County Commissioner Pct 3 – TBD
Yes on all ballot propositions.
.

DALLAS COUNTY

.
US Senator – Ted Cruz, 7 Board votes
Congress D6 – Wiley OR Buford
Congress D32 – Darrell Day (per local leadership)
Congress D33 – Kurt Schwab (only candidate who reached out)
RR Commissioner – Christi Craddick, 7 Board votes
Texas Supreme Court Pl 4 – John Devine, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals (Presiding Judge) – David Schenck, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 7 – Gina Parker, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 8 – Lee Finley, 4 Board votes; stay silent, 2 Board votes; Michelle Slaughter, 1 Board vote
State Rep D108 – Barry Wernick (per local leadership)
State Rep D112 – Chad Carnahan (per local leadership)
State Board of Education Pl 11 – 2 votes for Brandon Hall; 1 vote for Pat Hardy (4 silent)
State Board of Education Pl 12 – Jamie Kohlmann
Dallas County GOP Chairman – Allen West, 3 local votes; Jennifer Hajdu, 1 local vote; abstain, 1 local vote
Yes on all ballot propositions
Click here for a printable flyer with all the recommendations for Dallas County.
.
DELTA COUNTY
US Senator – Ted Cruz, 7 Board votes
US Congress D4 – Pat Fallon, 7 Board votes
RR Commissioner – Christi Craddick, 7 Board votes
Texas Supreme Court Pl 4 – John Devine, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals (Presiding Judge) – David Schenck, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 7 – Gina Parker, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 8 – Finley, 4 Board votes; silent, 2 Board votes; Slaughter, 1 Board vote
State Board of Education Dist 12 – Jamie Kohlmann
State Rep D62 – Shelley Luther, 7 Board votes ENDORSED
County Attorney – TBD
Sheriff – TBD
Constable – TBD
County Commissioner Pct 1 – TBD
County Commissioner Pct 2 – TBD
County Commissioner Pct 3 – TBD
Yes on all ballot propositions.
.
DENTON COUNTY
.
US Senator – Ted Cruz, 7 Board votes
Congress D26 – Brandon Gill, 5 Board votes
RR Commissioner – Christi Craddick, 7 Board votes
Texas Supreme Court Pl 4 – John Devine, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals (Presiding Judge) – David Schenck, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 7 – Gina Parker, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 8 – Lee Finley, 4 Board votes; stay silent, 2 Board votes; Michelle Slaughter, 1 Board vote
State Senate D30 – Jace Yarbrough, 5 Board votes; Carrie deMoor, 2 Board votes
State Rep D63 – Vince Gallo, 8 local leadership votes
State Rep D64 – Andy Hopper, 7 Board votes ENDORSED
State Rep D65 – Mitch Little, 7 Board votes ENDORSED
District Judge 393rd – Karen Alexander, 5 votes; Chris Abel, 3 votes
Tax Assessor – Dawn Waye, 5 votes; Rob Altman II, 3 votes
County GOP Chair – Lacey Riley, 8 votes
Yes on all ballot propositions
.
ELLIS COUNTY
.
US Senator – Ted Cruz, 7 Board votes
Congress D6 – Wiley OR Buford
RR Commissioner – Christi Craddick, 7 Board votes
Texas Supreme Court Pl 4 – John Devine, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals (Presiding Judge) – David Schenck, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 7 – Gina Parker, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 8 – Lee Finley, 4 Board votes; stay silent, 2 Board votes; Michelle Slaughter, 1 Board vote
District Attorney – no opinion
County Commissioner Pct 1 – Randy Stinson
443rd District Judge – Grace Pandithurai
Precinct Chair 1032 – Kathy Ponce
Yes on all ballot propositions
.
ERATH + HOOD, COMANCHE, SOMERVELL COUNTIES
.
US Senator – Ted Cruz, 7 Board votes
Congress D25 – Matt Lucci, 7 Board votes
RR Commissioner – Christi Craddick, 7 Board votes
Texas Supreme Court Pl 4 – John Devine, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals (Presiding Judge) – David Schenck, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 7 – Gina Parker, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 8 – Lee Finley, 4 Board votes; stay silent, 2 Board votes; Michelle Slaughter, 1 Board vote
State Rep D58 – Helen Kerwin, 7 Board votes
State Rep D68 – Kerri Kingsberry, 7 Board votes
State Board of Education Pl 11 – 2 votes for Brandon Hall; 1 vote for Pat Hardy (4 silent)
Comanche County Commissioner Pct 1 – Tommy Alford
Erath County Tax Assessor/Collector – Jones? The others are flawed, but we don’t have info on Jones.
Erath County Commissioner, Pct 3 – Sherman or Slawson
Hood County Sheriff – Scott London ENDORSED
Hood County Commissioner Pct 1 – Kevin Andrews ENDORSED
Hood County Commissioner Pct 3 – Nate Criswell ENDORSED
Hood County Justice of the Peace Pct 1 – Dean Armstrong
Hood County Constable Pct 2 – John Shirley ENDORSED
Hood County Constable Pct 3 – Greg Neal ENDORSED
Hood County GOP Chair – Greg Harrell ENDORSED
Hood County Precinct Chair – 107 McKellar, 112 Johnson, 202 Mayberry (ENDORSED), 211 Wolf (ENDORSED), 216 Bolton, 218 Helton (ENDORSED), 310 Hatch, 313 Erickson, 314 Merritt, 317 Hays (ENDORSED), 404 Munoz (ENDORSED), 409 Reed
Somervell County Treasurer – Valerie Williams
Somervell County Commissioner Pct 3 – Chip Joslin
Yes on all ballot propositions
.
FT BEND + GALVESTON, HARRIS, WALLER COUNTIES
.
US Senator – Ted Cruz, 7 Board votes
US Congress D7 – Caroline Kane, 7 Board votes
US Congress D36 – Brian Babin (local leadership pick)
RR Commissioner – Christi Craddick, 7 Board votes
Texas Supreme Court Pl 4 – John Devine, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals (Presiding Judge) – David Schenck, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 7 – Gina Parker, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 8 – Lee Finley, 4 Board votes; stay silent, 2 Board votes; Michelle Slaughter, 1 Board vote
14th Court of Appeals, Pl 4 – Steve Rogers
State Rep D26 – Matt Morgan, 7 Board votes ENDORSED
State Rep D28 – Dan Matthews, 4 Board votes; Gary Gates, 3 Board votes
State Rep D85 – Tim Greeson, 7 Board votes ENDORSED
State Rep D128 – Bianca Gracia, 7 Board votes ENDORSED
State Rep D133 – John Perez, 7 Board votes ENDORSED
Ft Bend County Sheriff – Marshall Slot
Ft Bend Justice of the Peace Pct 4 – Patricia Guebara
Ft Bend County Constable Pct 4 – Mike Beard
Galveston County Sheriff – Ray Nolen
Harris County Justice of the Peace, Pct 5, Pl 1 – Lombardino
Harris County GOP Chair – Cindy Siegel
Harris County Sheriff – Glenn Cowan
Waller County District Attorney – Sean Whittmore
Waller County Commissioner Pct 1 – John Allen Amsler
Waller County Commissioner Pct 3 – Brett Sebastian
Yes on all ballot propositions
Click here for a printable flyer listing all the voting recommendations for the Greater Houston Area.
.
GALVESTON + FT BEND, HARRIS, WALLER COUNTIES
.
US Senator – Ted Cruz, 7 Board votes
US Congress D7 – Caroline Kane, 7 Board votes
US Congress D36 – Brian Babin (local leadership pick)
RR Commissioner – Christi Craddick, 7 Board votes
Texas Supreme Court Pl 4 – John Devine, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals (Presiding Judge) – David Schenck, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 7 – Gina Parker, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 8 – Lee Finley, 4 Board votes; stay silent, 2 Board votes; Michelle Slaughter, 1 Board vote
14th Court of Appeals, Pl 4 – Steve Rogers
State Rep D26 – Matt Morgan, 7 Board votes ENDORSED
State Rep D28 – Dan Matthews, 4 Board votes; Gary Gates, 3 Board votes
State Rep D85 – Tim Greeson, 7 Board votes ENDORSED
State Rep D128 – Bianca Gracia, 7 Board votes ENDORSED
State Rep D133 – John Perez, 7 Board votes ENDORSED
Ft Bend County Sheriff – Marshall Slot
Ft Bend Justice of the Peace Pct 4 – Patricia Guebara
Ft Bend County Constable Pct 4 – Mike Beard
Galveston County Sheriff – Ray Nolen
Harris County Justice of the Peace, Pct 5, Pl 1 – Lombardino
Harris County GOP Chair – Cindy Siegel
Harris County Sheriff – Glenn Cowan
Waller County District Attorney – Sean Whittmore
Waller County Commissioner Pct 1 – John Allen Amsler
Waller County Commissioner Pct 3 – Brett Sebastian
Yes on all ballot propositions
Click here for a printable flyer listing all the voting recommendations for the Greater Houston Area.
.
GOLIAD COUNTY
US Senator – Ted Cruz, 7 Board votes
US Congress D27 – TBD
RR Commissioner – Christi Craddick, 7 Board votes
Texas Supreme Court Pl 4 – John Devine, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals (Presiding Judge) – David Schenck, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 7 – Gina Parker, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 8 – Lee Finley, 4 Board votes; stay silent, 2 Board votes; Michelle Slaughter, 1 Board vote
State Rep, D30 – AJ Louderback
District Attorney, 24th – TBD
County Commissioner Pct 1 – TBD
County Commissioner Pct 3 – TBD
County Constable Pct 1 – TBD
Yes on all ballot propositions.
.
GONZALEZ COUNTY
.
US Senator – Ted Cruz, 7 Board votes
US Congress D27 – TBD
RR Commissioner – Christi Craddick, 7 Board votes
Texas Supreme Court Pl 4 – John Devine, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals (Presiding Judge) – David Schenck, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 7 – Gina Parker, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 8 – Finley, 4 Board votes; silent, 2 Board votes; Slaughter, 1 Board vote
State Rep D44 – Greg Switzer, 7 Board votes ENDORSED
County Commissioner Pct 1 – TBD
County Commissioner Pct 3 – TBD
Constable Pct 1 – TBD
Yes on all ballot propositions.
.
GRAYSON COUNTY
.
We do not have a satellite in Grayson County.  Please visit our friends at Grayson County Conservatives for their voting recommendations.
Here’s our partial list of what will be on your ballot:
US Senator – Ted Cruz, 7 Board votes
RR Commissioner – Christi Craddick, 7 Board votes
Texas Supreme Court Pl 4 – John Devine, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals (Presiding Judge) – David Schenck, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 7 – Gina Parker, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 8 – Lee Finley, 4 Board votes; stay silent, 2 Board votes; Michelle Slaughter, 1 Board vote
State Board of Education Pl 11 – 2 votes for Brandon Hall; 1 vote for Pat Hardy (4 silent)
State Senate D30 – Jace Yarbrough, 5 Board votes; Carrie deMoor, 2 Board votes
State Rep D62 – Shelley Luther, 7 Board votes ENDORSED
Yes on all ballot propositions.
.
GREGG + HARRISON, RUSK, UPSHUR COUNTIES
.
US Senator – Ted Cruz, 7 Board votes
RR Commissioner – Christi Craddick, 7 Board votes
Texas Supreme Court Pl 4 – John Devine, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals (Presiding Judge) – David Schenck, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 7 – Gina Parker, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 8 – Lee Finley, 4 Board votes; stay silent, 2 Board votes; Michelle Slaughter, 1 Board vote
State Rep D5 – Dewey Collier, 5 Board votes; Jeff Fletcher, 2 Board votes
State Rep D7 – Joe McDaniel, 7 Board votes
State Rep D11 – Joanne Shofner, 7 Board votes
Harrison County Commissioner Pct 1 – William Hatfield
Harrison County Commissioner Pct 3 – no data found
Rusk County Constable Pct 3 – no data found
Rusk County GOP Chair – Sherry Harrell
Upshur County GOP Chair – Cynthia Ridgeway
Upshur County Sheriff – Larry Webb
Upshur County Tax Assessor – Luana Howell
Upshur County Commissioner Pct 1 – Gene Dolle
Upshur County Precinct Chairs –  2 Loffer, 10 Farrow, 11 Beal, 13 Anderson, 15 Miller, 20 Marsalis
Yes on all ballot propositions
.
GRIMES COUNTY + BRAZOS COUNTY
.
US Senator – Ted Cruz, 7 Board votes
Congress D10 – Jared Lovelace, 6 local votes
Congress D17 – Joseph Langone, 3 local votes
RR Commissioner – Christi Craddick, 7 Board votes
Texas Supreme Court Pl 4 – John Devine, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals (Presiding Judge) – David Schenck, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 7 – Gina Parker, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 8 – Lee Finley, 4 Board votes; stay silent, 2 Board votes; Michelle Slaughter, 1 Board vote
State Rep D12 – Trey Wharton, 3 local votes; John Slocum, 1 local vote; Ben Bius, 1 local vote
State Rep D14 – Rick Davis (per local leadership)
State Rep D17 – Tom Glass, 7 Board votes ENDORSED
State Board of Education, D10 – Mary Bone
472nd District Judge – Jerrell Wise
85th District Attorney – Maritza Chavarria

Brazos County Commissioner Pct 1 – Steve Aldrich
Brazos County Commissioner Pct 3 – Fred Brown
Brazos County GOP Chair – Paul Marvin, 5 votes; Russ Ford, 1 vote; Silas Garrett, 1 vote
Grimes County Attorney – Megan Moody Barcak
Grimes County Sheriff – Travis Rawls
Grimes County Commissioner, Pct 1 – Chad Mallet
Grimes County Commissioner, Pct 3 – Michael Raska
Grimes County Constable Pcts 3/4 – Wes Male
Grimes County Precinct Chair, Pct 4 – Karen Hale
Yes on all ballot propositions
.
GUADALUPE COUNTY
.
US Senator – Ted Cruz, 7 Board votes
RR Commissioner – Christi Craddick, 7 Board votes
Texas Supreme Court Pl 4 – John Devine, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals (Presiding Judge) – David Schenck, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 7 – Gina Parker, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 8 – Finley, 4 Board votes; silent, 2 Board votes; Slaughter, 1 Board vote
State Rep D44 – Greg Switzer, 7 Board votes ENDORSED
Justice 4th Court of Appeals, Pl 3 – Todd McCray
Sheriff – Joshua Ray
County Commissioner Pct 1 – James Ransdell or Bryan Underwood
County GOP Chair – Terry Harper reluctantly
Yes on all ballot propositions.
.
HALE COUNTY
.
US Senator – Ted Cruz, 7 Board votes
US Congress D19 – TBD
RR Commissioner – Christi Craddick, 7 Board votes
Texas Supreme Court Pl 4 – John Devine, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals (Presiding Judge) – David Schenck, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 7 – Gina Parker, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 8 – Lee Finley, 4 Board votes; stay silent, 2 Board votes; Michelle Slaughter, 1 Board vote
State Rep D88 – Karen Post (8 local votes)
Tax Assessor – TBD
County Commissioner Pct 1 – TBD
County Commissioner Pct 3 – TBD
County Constable Pct 3 – TBD
Yes on all ballot propositions.
.
HARRIS + FT BEND, GALVESTON, WALLER COUNTIES
.
US Senator – Ted Cruz, 7 Board votes
US Congress D36 – Brian Babin (local leadership pick)
US Congress D7 – Caroline Kane, 7 Board votes
RR Commissioner – Christi Craddick, 7 Board votes
Texas Supreme Court Pl 4 – John Devine, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals (Presiding Judge) – David Schenck, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 7 – Gina Parker, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 8 – Lee Finley, 4 Board votes; stay silent, 2 Board votes; Michelle Slaughter, 1 Board vote
14th Court of Appeals, Pl 4 – Steve Rogers
State Rep D26 – Matt Morgan, 7 Board votes ENDORSED
State Rep D28 – Dan Matthews, 4 Board votes; Gary Gates, 3 Board votes
State Rep D85 – Tim Greeson, 7 Board votes ENDORSED
State Rep D128 – Bianca Gracia, 7 Board votes ENDORSED
State Rep D133 – John Perez, 7 Board votes ENDORSED
Ft Bend County Sheriff – Marshall Slot
Ft Bend Justice of the Peace Pct 4 – Patricia Guebara
Ft Bend County Constable Pct 4 – Mike Beard
Galveston County Sheriff – Ray Nolen
Harris County Justice of the Peace, Pct 5, Pl 1 – Lombardino
Harris County GOP Chair – Cindy Siegel
Harris County Sheriff – Glenn Cowan
Waller County District Attorney – Sean Whittmore
Waller County Commissioner Pct 1 – John Allen Amsler
Waller County Commissioner Pct 3 – Brett Sebastian
Yes on all ballot propositions
Click here for a printable flyer listing all the voting recommendations for the Greater Houston Area.
.
HARRISON + GREGG, RUSK, UPSHUR COUNTIES
.
US Senator – Ted Cruz, 7 Board votes
RR Commissioner – Christi Craddick, 7 Board votes
Texas Supreme Court Pl 4 – John Devine, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals (Presiding Judge) – David Schenck, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 7 – Gina Parker, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 8 – Lee Finley, 4 Board votes; stay silent, 2 Board votes; Michelle Slaughter, 1 Board vote
State Rep D5 – Dewey Collier, 5 Board votes; Jeff Fletcher, 2 Board votes
State Rep D7 – Joe McDaniel, 7 Board votes
State Rep D11 – Joanne Shofner, 7 Board votes
Harrison County Commissioner Pct 1 – William Hatfield
Harrison County Commissioner Pct 3 – no data found
Rusk County Constable Pct 3 – no data found
Rusk County GOP Chair – Sherry Harrell
Upshur County GOP Chair – Cynthia Ridgeway
Upshur County Sheriff – Larry Webb
Upshur County Tax Assessor – Luana Howell
Upshur County Commissioner Pct 1 – Gene Dolle
Upshur County Precinct Chairs –  2 Loffer, 10 Farrow, 11 Beal, 13 Anderson, 15 Miller, 20 Marsalis
Yes on all ballot propositions
.

HAYS + TRAVIS COUNTIES
.
US Senator – Ted Cruz, 7 Board votes
RR Commissioner – Christi Craddick, 7 Board votes
Texas Supreme Court Pl 4 – John Devine, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals (Presiding Judge) – David Schenck, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 7 – Gina Parker, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 8 – Lee Finley, 4 Board votes; stay silent, 2 Board votes; Michelle Slaughter, 1 Board vote
State Rep D19 – Kyle Biedermann, 7 Board votes ENDORSED
State Board of Education Dist 10 – Mary Bone
Precinct Chair 383 – Cindi Davison ENDORSED
Precinct Chair 449 (Hays) – Jane Philips
Yes on all ballot propositions
Click here for a printable flyer listing all the voting recommendations for Travis & Hays Counties.
.
HIDALGO + CAMERON, WILLACY COUNTIES
.
US Senator – Ted Cruz, 7 Board votes
Congress D15 – Vangela Churchill 3 votes (votes are by local leadership)
Congress D34 – Greg Kuncle 3 votes; Mauro Garza 3 votes; Mayra Florez 2 votes (votes are by local leadership)
RR Commissioner – Christi Craddick, 7 Board votes
Texas Supreme Court Pl 4 – John Devine, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals (Presiding Judge) – David Schenck, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 7 – Gina Parker, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 8 – Lee Finley, 4 Board votes; stay silent, 2 Board votes; Michelle Slaughter, 1 Board vote
Cameron County GOP Chair – Deborah Bell
Hidalgo County GOP Chair – Robert Cantu
Hidalgo County Precinct Chair – 20 Melendez; 52 Escobar; 94 Barnes; 96 Trevino-2 votes/Lizzote-1 vote; 134 Allison
Willacy County Constable Pct 5 – Esequil Trevino
Willacy County Tax Assessor – Cher Montalvo
Willacy County Commissioner Pct 1 – Paul Anders ENDORSED
Willacy County GOP Chair – Estelle McKee ENDORSED
Yes on all ballot propositions
.
HILL COUNTY
US Senator – Ted Cruz, 7 Board votes
US Congress D6 – Buford or Wiley
RR Commissioner – Christi Craddick, 7 Board votes
Texas Supreme Court Pl 4 – John Devine, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals (Presiding Judge) – David Schenck, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 7 – Gina Parker, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 8 – Lee Finley, 4 Board votes; stay silent, 2 Board votes; Michelle Slaughter, 1 Board vote
Sheriff – Rodney Watson
Tax Collector – Cody Brannen
County Commissioner Pct 1 – Michael Richardson
County Constable Pct 1 – Kyle Neville
Yes on all ballot propositions.
.
HOCKLEY COUNTY
.
US Senator – Ted Cruz, 7 Board votes
RR Commissioner – Christi Craddick, 7 Board votes
Texas Supreme Court Pl 4 – John Devine, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals (Presiding Judge) – David Schenck, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 7 – Gina Parker, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 8 – Lee Finley, 4 Board votes; stay silent, 2 Board votes; Michelle Slaughter, 1 Board vote
Sheriff – TBD
Tax Assessor – TBD
County Commissioner Pct 1 – TBD
Yes on all ballot propositions.
.
HOOD + ERATH, COMANCHE, SOMERVELL COUNTIES
.
US Senator – Ted Cruz, 7 Board votes
Congress D25 – Matt Lucci, 7 Board votes
RR Commissioner – Christi Craddick, 7 Board votes
Texas Supreme Court Pl 4 – John Devine, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals (Presiding Judge) – David Schenck, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 7 – Gina Parker, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 8 – Lee Finley, 4 Board votes; stay silent, 2 Board votes; Michelle Slaughter, 1 Board vote
State Rep D58 – Helen Kerwin, 7 Board votes
State Rep D68 – Kerri Kingsbery, 7 Board votes
State Board of Education Pl 11 – 2 votes for Brandon Hall; 1 vote for Pat Hardy (4 silent)
Comanche County Commissioner Pct 1 – Tommy Alford
Erath County Tax Assessor/Collector – Jones? The others are flawed, but we don’t have info on Jones.
Erath County Commissioner, Pct 3 – Sherman or Slawson
Hood County Sheriff – Scott London ENDORSED
Hood County Commissioner Pct 1 – Kevin Andrews ENDORSED
Hood County Commissioner Pct 3 – Nate Criswell ENDORSED
Hood County Justice of the Peace Pct 1 – Dean Armstrong
Hood County Constable Pct 2 – John Shirley ENDORSED
Hood County Constable Pct 3 – Greg Neal ENDORSED
Hood County GOP Chair – Greg Harrell ENDORSED
Hood County Precinct Chair – 107 McKellar, 112 Johnson, 202 Mayberry (ENDORSED), 211 Wolf (ENDORSED), 216 Bolton, 218 Helton (ENDORSED), 310 Hatch, 313 Erickson, 314 Merritt, 317 Hays (ENDORSED), 404 Munoz (ENDORSED), 409 Reed
Somervell County Treasurer – Valerie Williams
Somervell County Commissioner Pct 3 – Chip Joslin
Yes on all ballot propositions
.
HUNT COUNTY
.
US Senator – Ted Cruz, 7 Board votes
US Congress D3 – Keith Self, 7 Board votes
RR Commissioner – Christi Craddick, 7 Board votes
Texas Supreme Court Pl 4 – John Devine, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals (Presiding Judge) – David Schenck, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 7 – Gina Parker, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 8 – Finley, 4 Board votes; silent, 2 Board votes; Slaughter, 1 Board vote
State Board of Education Dist 12 – Jamie Kohlmann
State Rep D2 – Brent Money
County Attorney – TBD
County Tax Assessor – TBD
County Commissioner Pct 3 – TBD
Yes on all ballot propositions
.
JACK COUNTY
.
US Senator – Ted Cruz, 7 Board votes
US Congress D25 – Matt Lucci, 7 Board votes
RR Commissioner – Christi Craddick, 7 Board votes
Texas Supreme Court Pl 4 – John Devine, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals (Presiding Judge) – David Schenck, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 7 – Gina Parker, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 8 – Finley, 4 Board votes; silent, 2 Board votes; Slaughter, 1 Board vote
State Senator D30 – Jace Yarbrough, 5 Board votes
State Rep D68 – Kerri Kingsberry, 7 Board votes
Sheriff – TBD
County Commissioner Pct 1 – TBD
Constable – TBD
Yes on all ballot propositions.
.
JASPER COUNTY
US Senator – Ted Cruz, 7 Board votes
US Congress D36 – Brian Babin (local leadership pick)
RR Commissioner – Christi Craddick, 7 Board votes
Texas Supreme Court Pl 4 – John Devine, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals (Presiding Judge) – David Schenck, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 7 – Gina Parker, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 8 – Finley, 4 Board votes; silent, 2 Board votes; Slaughter, 1 Board vote
State Rep D21 – David Covey, 7 Board votes ENDORSED
9th Dist Court of Appeals, Pl 4 – Kenna Seiler
Sheriff – TBD
Yes on all ballot propositions.
.
JEFFERSON COUNTY + ORANGE COUNTY
.
US Senator – Ted Cruz, 7 Board votes
US Congress D36 – Brian Babin (local leadership pick)
RR Commissioner – Christi Craddick, 7 Board votes
Texas Supreme Court Pl 4 – John Devine, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals (Presiding Judge) – David Schenck, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 7 – Gina Parker, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 8 – Lee Finley, 4 Board votes; stay silent, 2 Board votes; Michelle Slaughter, 1 Board vote
9th Dist Court of Appeals, Pl 4 – Kenna Seiler
State Rep D21 – David Covey ENDORSED
Jefferson County Commissioner Pct 1 – Vernon Pierce
Jefferson County Precinct Chair 25 – Shilo Platts ENDORSED
Orange County Sheriff – Bobby Smith, 3 votes; Ron Dischler, 1 vote
Orange County GOP Chair – Cheryl Warren ENDORSED
Orange County Constable Pct 2 – Jeremiah Gunter
Orange County Precinct Chair – 9 Garrison ENDORSED; 15 Morrison ENDORSED; 25 Pellerin ENDORSED; 26 Stein ENDORSED; 28 Collier ENDORSED
Yes on all ballot propositions
Click here for a printable flyer listing the recommendations for the Beaumont Area.
.
JIM WELLS COUNTY
US Senator – Ted Cruz, 7 Board votes
US Congress D15 – Vangela Churchill (local leadership pick)
RR Commissioner – Christi Craddick, 7 Board votes
Texas Supreme Court Pl 4 – John Devine, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals (Presiding Judge) – David Schenck, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 7 – Gina Parker, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 8 – Finley, 4 Board votes; silent, 2 Board votes; Slaughter, 1 Board vote
Justice 4th Court of Appeals Pl 3 – Todd McCray

County Commissioner Pct 3 – TBD

County Constable Pct 3 – TBD
County Constable Pct 5 – TBD

Yes on all ballot propositions.
Click here for a printable list you can take to the polls for this county.
.

JOHNSON COUNTY
.

US Senator – Ted Cruz, 7 Board votes
Congress D25 – Matt Lucci, 7 Board votes
RR Commissioner – Christi Craddick, 7 Board votes
Texas Supreme Court Pl 4 – John Devine, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals (Presiding Judge) – David Schenck, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 7 – Gina Parker, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 8 – Lee Finley, 4 Board votes; stay silent, 2 Board votes; Michelle Slaughter, 1 Board vote
State Board of Education Pl 11 – 2 votes for Brandon Hall; 1 vote for Pat Hardy (4 silent)
State Rep D58 – Helen Kerwin, 7 Board votes
Johnson County Attorney D18 – Timothy Good
Johnson County Constable Pct 1 – no indication provided
Johnson County Constable Pct 4 – Chris CJ Salone
Johnson County Precinct Chair 2 – Debbie Kilen
Yes on all ballot propositions
.
KAUFMAN + ROCKWALL COUNTIES
.
US Senator – Ted Cruz, 7 Board votes
RR Commissioner – Christi Craddick, 7 Board votes
Texas Supreme Court Pl 4 – John Devine, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals (Presiding Judge) – David Schenck, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 7 – Gina Parker, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 8 – Lee Finley, 4 Board votes; stay silent, 2 Board votes; Michelle Slaughter, 1 Board vote
State Rep D4 – Josh Feuerstein, 7 Board votes ENDORSED
State Rep D33 – Dennis London, 7 Board votes
Rockwall County Commissioner, Pct 1 – Gallana
Rockwall County Commissioner, Pct 3 – Liechty
Kaufman County Sheriff – Rodney Evans
Kaufman County Court At Law – not enough information
Kaufman County Commish Pct 1 – Jimmy Joe Vrezalik
Kaufman County Commish Pct 3 – Kelly Lane
Kaufman Constable Pct 4 – Vanessa Brooks
Kaufman County GOP Chair – Valerie Villarreal
Yes on all ballot propositions
.
KENDALL COUNTY
US Senator – Ted Cruz, 7 Board votes
RR Commissioner – Christi Craddick, 7 Board votes
Texas Supreme Court Pl 4 – John Devine, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals (Presiding Judge) – David Schenck, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 7 – Gina Parker, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 8 – Finley, 4 Board votes; silent, 2 Board votes; Slaughter, 1 Board vote
State Board of Education Dist 10 – Mary Bone
State Rep D19 – Kyle Biedermann ENDORSED
Justice 4th Court of Appeals Pl 3 – Todd McCray
County Commissioner Pct 1 – TBD
Yes on all ballot propositions.
.
LAMPASAS COUNTY
.
US Senator – Ted Cruz, 7 Board votes
RR Commissioner – Christi Craddick, 7 Board votes
Texas Supreme Court Pl 4 – John Devine, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals (Presiding Judge) – David Schenck, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 7 – Gina Parker, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 8 – Finley, 4 Board votes; silent, 2 Board votes; Slaughter, 1 Board vote
State Board of Education Dist 10 – Mary Bone
State Rep D68 – Kerri Kingsberry
District Judge 27th – TBD
Sheriff – TBD
County Commissioner Pct 3 – TBD
Constable Pct 4 – TBD
Yes on all ballot propositions.

.

LEON COUNTY

.

US Senator – Ted Cruz, 7 Board votes
US Congress D17 – Joseph Langone
RR Commissioner – Christi Craddick, 7 Board votes
Texas Supreme Court Pl 4 – John Devine, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals (Presiding Judge) – David Schenck, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 7 – Gina Parker, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 8 – Finley, 4 Board votes; silent, 2 Board votes; Slaughter, 1 Board vote
State Board of Education Dist 10 – Mary Bone
Tax Assessor – TBD
County Commissioner Pct 1 – TBD
Constable Pct 2 – TBD
Yes on all ballot propositions.

.

 

LLANO COUNTY
.
US Senator – Ted Cruz, 7 Board votes
RR Commissioner – Christi Craddick, 7 Board votes
Texas Supreme Court Pl 4 – John Devine, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals (Presiding Judge) – David Schenck, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 7 – Gina Parker, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 8 – Lee Finley, 4 Board votes; stay silent, 2 Board votes; Michelle Slaughter, 1 Board vote
State Board of Education Dist 10 – Mary Bone
State Rep HD53 – Wes Virdell
District Attorney 33 – TBD
Sheriff – TBD
Justice of Peace Pct 1 – TBD
County Commissioner Pct 3 – TBD
Yes on all ballot propositions.
.
LUBBOCK COUNTY
.
US Senator – Ted Cruz, 7 Board votes
US Congress D19 – Vance Boyd (5 local votes), Ryan Zink (1 local vote)
RR Commissioner – Christi Craddick, 7 Board votes
Texas Supreme Court Pl 4 – John Devine, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals (Presiding Judge) – David Schenck, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 7 – Gina Parker, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 8 – Lee Finley, 4 Board votes; stay silent, 2 Board votes; Michelle Slaughter, 1 Board vote
State Rep D83 – Wade Cowan, 7 Board votes
State Rep D88 – Karen Post, 8 local votes
County Commissioner, Pct 1 – Michael Dalby, 8 local votes
County Commissioner, Pct 3 – Mary Hernandez, 8 local votes
Constable, Pct 4 – abstain, 8 local votes
Precinct Chairs – Jim Baxa, 8 votes ENDORSED; David Acuff 8 votes ENDORSED
Yes on all ballot propositions
Click here for a printable flyer listing all the voting recommendations for Lubbock County.
.
MC LENNAN COUNTY
.
We do not have a satellite in McLennan County, but these recommendations were provided by a trusted contact in that county.
US Senator – Ted Cruz, 7 Board votes
RR Commissioner – Christi Craddick, 7 Board votes
Texas Supreme Court Pl 4 – John Devine, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals (Presiding Judge) – David Schenck, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 7 – Gina Parker, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 8 – Lee Finley, 4 Board votes; stay silent, 2 Board votes; Michelle Slaughter, 1 Board vote
State Rep D56 – Devvie Duke, 7 Board votes
Sheriff – Jeff Aguirre
County GOP Chair – Ted Croy
Yes on all ballot propositions
.
MEDINA COUNTY
.
US Senator – Ted Cruz, 7 Board votes
US Congress D23 – Julie Clark
RR Commissioner – Christi Craddick, 7 Board votes
Texas Supreme Court Pl 4 – John Devine, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals (Presiding Judge) – David Schenck, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 7 – Gina Parker, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 8 – Finley, 4 Board votes; silent, 2 Board votes; Slaughter, 1 Board vote
State Rep D53 – Wes Virdell
Justice 4th Court of Appeals Pl 3 – Todd McCray
Sheriff –
County Treasurer –
County Commmissioner Pct 1 –
County Commissioner Pct 3 –
Constable Pct 1 –
Constable Pct 3 –
County GOP Chair –
.
MIDLAND COUNTY
US Senator – Ted Cruz, 7 Board votes
RR Commissioner – Christi Craddick, 7 Board votes
Texas Supreme Court Pl 4 – John Devine, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals (Presiding Judge) – David Schenck, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 7 – Gina Parker, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 8 – Finley, 4 Board votes; silent, 2 Board votes; Slaughter, 1 Board vote
District Attorney – TBD
Sheriff – TBD
Constable Pct 2 – TBD
Yes on all ballot propositions.
MONTGOMERY COUNTY
.
US Senator – Ted Cruz, 7 Board votes
RR Commissioner – Christi Craddick, 7 Board votes
Texas Supreme Court Pl 4 – John Devine, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals (Presiding Judge) – David Schenck, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 7 – Gina Parker, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 8 – Lee Finley, 4 Board votes; stay silent, 2 Board votes; Michelle Slaughter, 1 Board vote
State Rep D15 – Steve Toth
Justice 9th Court of Appeals – Seiler OR Chambers
Sheriff – Rand Henderson
County Commissioner Pct 3 – Ritch Wheeler
County Constable Pct 2 – David Eason
County GOP Chair – Gwen Withrow
Yes on all ballot propositions.
.
NACOGDOCHES COUNTY
.
US Senator – Ted Cruz, 7 Board votes
RR Commissioner – Christi Craddick, 7 Board votes
Texas Supreme Court Pl 4 – John Devine, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals (Presiding Judge) – David Schenck, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 7 – Gina Parker, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 8 – Lee Finley, 4 Board votes; stay silent, 2 Board votes; Michelle Slaughter, 1 Board vote
State Rep D11 – Joanne Shofner
District Judge – Malcolm Bales
County GOP Chair – Rhonda Ward
Yes on all ballot propositions.
.
NAVARRO COUNTY
.
US Senator – Ted Cruz, 7 Board votes
US Congress D6 – Buford or Wiley
RR Commissioner – Christi Craddick, 7 Board votes
Texas Supreme Court Pl 4 – John Devine, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals (Presiding Judge) – David Schenck, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 7 – Gina Parker, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 8 – Finley, 4 Board votes; silent, 2 Board votes; Slaughter, 1 Board vote
State Rep D8 – Jaye Curtis
Judge Dist 13 – James Lagomarsino
Sheriff – Elmer Tanner
Tax Assessor – Mike Dowd
Yes on all ballot propositions.
.
ORANGE COUNTY + JEFFERSON COUNTY
.
US Senator – Ted Cruz, 7 Board votes
US Congress D36 – Brian Babin (local leadership pick)
RR Commissioner – Christi Craddick, 7 Board votes
Texas Supreme Court Pl 4 – John Devine, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals (Presiding Judge) – David Schenck, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 7 – Gina Parker, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 8 – Lee Finley, 4 Board votes; stay silent, 2 Board votes; Michelle Slaughter, 1 Board vote
9th Dist Court of Appeals, Pl 4 – Kenna Seiler
State Rep D21 – David Covey ENDORSED
Jefferson County Commissioner Pct 1 – Vernon Pierce
Jefferson County Precinct Chair 25 – Shilo Platts ENDORSED
Orange County Sheriff – Bobby Smith, 3 votes; Ron Dischler, 1 vote
Orange County GOP Chair – Cheryl Warren ENDORSED
Orange County Constable Pct 2 – Jeremiah Gunter
Orange County Precinct Chair – 9 Garrison ENDORSED; 15 Morrison ENDORSED; 25 Pellerin ENDORSED; 26 Stein ENDORSED; 28 Collier ENDORSED
Yes on all ballot propositions
.Click here for a printable flyer listing the recommendations for the Beaumont Area
.
PALO PINTO COUNTY
.
US Senator – Ted Cruz, 7 Board votes
Congress D25 – Matt Lucci, 7 Board votes
RR Commissioner – Christi Craddick, 7 Board votes
Texas Supreme Court Pl 4 – John Devine, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals (Presiding Judge) – David Schenck, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 7 – Gina Parker, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 8 – Lee Finley, 4 Board votes; stay silent, 2 Board votes; Michelle Slaughter, 1 Board vote
State Rep D60 – Mike Olcott, 7 Board votes ENDORSED
District Attorney, 29th Dist – TBD
District Clerk – Haley Storms
Sheriff – JR Patterson
County Commissioner Pct 1 – TBD
County Commissioner Pct 3 – Brent Fuller
County Constable Pct 1 – TBD
County GOP Chair – Steve Gray
Various Precinct Chairs – 6 Miller; 8 Matthews; 9 Karger; 13 Erwin; 15 Best; 17 Glidewell; 23 Davis; 27 Burns; 30 Dangerfield
Yes on all ballot propositions.
Click here for a printable copy of the above recommendations for Palo Pinto County.
.
PARKER COUNTY
.

US Senator – Ted Cruz, 7 Board votes
Congress D12 – John O’Shea OR Clint Dorris
Congress D25 – Matt Lucci, 7 Board votes
RR Commissioner – Christi Craddick, 7 Board votes
Texas Supreme Court Pl 4 – John Devine, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals (Presiding Judge) – David Schenck, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 7 – Gina Parker, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 8 – Lee Finley, 4 Board votes; stay silent, 2 Board votes; Michelle Slaughter, 1 Board vote
State Board of Education Pl 11 – 2 votes for Brandon Hall; 1 vote for Pat Hardy (4 silent)
State Senate D30 – Jace Yarbrough, 5 Board votes; Carrie deMoor, 2 Board votes
State Rep D60 – Mike Olcott, 7 Board votes ENDORSED
County Constable Pct 1 – Ray Wright
County Constable Pct 3 – Glen Praytor
County Constable Pct 4 – Scott Jones
Precinct Chairs – 100 White; 205 Gunter; 215 Hester; 230 Allen; 260 Kuenstner; 300 Meyer; 315 Melberg; 325 Bartoli; 335 Traeger; 350 Looper; 410 Martin; 415 Horton; 420 Heffelfinger; 430 Forgey; 435 Korpal; 440 Garner; 445 Schoolfield; 450 Huddleston
Yes on all ballot propositions.
.
.
POTTER COUNTY
.
US Senator – Ted Cruz, 7 Board votes
RR Commissioner – Christi Craddick, 7 Board votes
Texas Supreme Court Pl 4 – John Devine, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals (Presiding Judge) – David Schenck, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 7 – Gina Parker, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 8 – Finley, 4 Board votes; silent, 2 Board votes; Slaughter, 1 Board vote
State Rep D87 – Caroline Fairly
District Judge 108th – Sam Silverman
County Commissioner Pct 1 – neutral; no opinion
County Commissioner Pct 3 – John Coffee
Constable Pct 1 – Darryl Wertz
Tax Assessor/Collector – Thomas Warren
Yes on all ballot propositions.
.
RAINS COUNTY
US Senator – Ted Cruz, 7 Board votes
RR Commissioner – Christi Craddick, 7 Board votes
Texas Supreme Court Pl 4 – John Devine, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals (Presiding Judge) – David Schenck, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 7 – Gina Parker, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 8 – Finley, 4 Board votes; silent, 2 Board votes; Slaughter, 1 Board vote
State Rep D5 – Dewey Collier
Sheriff – TBD
Yes on all ballot propositions.
.
RANDALL COUNTY
.
US Senator – Ted Cruz, 7 Board votes
RR Commissioner – Christi Craddick, 7 Board votes
Texas Supreme Court Pl 4 – John Devine, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals (Presiding Judge) – David Schenck, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 7 – Gina Parker, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 8 – Finley, 4 Board votes; silent, 2 Board votes; Slaughter, 1 Board vote
State Rep D86 – Jamie Haynes ENDORSED
Sheriff – Chris Forbis
County Commissioner Pct 1 – Brian Bailey OR Rick Cooper
County GOP Chair – Kelly Giles
Yes on all ballot propositions.
.
ROCKWALL + KAUFMAN COUNTIES
.
US Senator – Ted Cruz, 7 Board votes
RR Commissioner – Christi Craddick, 7 Board votes
Texas Supreme Court Pl 4 – John Devine, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals (Presiding Judge) – David Schenck, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 7 – Gina Parker, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 8 – Lee Finley, 4 Board votes; stay silent, 2 Board votes; Michelle Slaughter, 1 Board vote
State Rep D4 – Josh Feuerstein, 7 Board votes ENDORSED
State Rep D33 – Dennis London, 7 Board votes
Rockwall County Commissioner, Pct 1 – Gallana
Rockwall County Commissioner, Pct 3 – Liechty
Kaufman County Sheriff – Rodney Evans
Kaufman County Court At Law – not enough information
Kaufman County Commish Pct 1 – Jimmy Joe Vrezalik
Kaufman County Commish Pct 3 – Kelly Lane
Kaufman Constable Pct 4 – Vanessa Brooks
Kaufman County GOP Chair – Valerie Villarreal
Yes on all ballot propositions
.
RUSK + GREGG, HARRISON, UPSHUR COUNTIES
.
US Senator – Ted Cruz, 7 Board votes
RR Commissioner – Christi Craddick, 7 Board votes
Texas Supreme Court Pl 4 – John Devine, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals (Presiding Judge) – David Schenck, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 7 – Gina Parker, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 8 – Lee Finley, 4 Board votes; stay silent, 2 Board votes; Michelle Slaughter, 1 Board vote
State Rep D5 – Dewey Collier, 5 Board votes; Jeff Fletcher, 2 Board votes
State Rep D7 – Joe McDaniel, 7 Board votes
State Rep D11 – Joanne Shofner, 7 Board votes
Harrison County Commissioner Pct 1 – William Hatfield
Harrison County Commissioner Pct 3 – no data found
Rusk County Constable Pct 3 – no data found
Rusk County GOP Chair – Sherry Harrell
Upshur County GOP Chair – Cynthia Ridgeway
Upshur County Sheriff – Larry Webb
Upshur County Tax Assessor – Luana Howell
Upshur County Commissioner Pct 1 – Gene Dolle
Upshur County Precinct Chairs –  2 Loffer, 10 Farrow, 11 Beal, 13 Anderson, 15 Miller, 20 Marsalis
Yes on all ballot propositions
.

SMITH COUNTY
.
US Senator – Ted Cruz, 7 Board votes
RR Commissioner – Christi Craddick, 7 Board votes
Texas Supreme Court Pl 4 – John Devine, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals (Presiding Judge) – David Schenck, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 7 – Gina Parker, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 8 – Finley, 4 Board votes; stay silent, 2 votes; Slaughter, 1 vote
State Rep D5 – Dewey Collier
Court At Law 2 – Sara Maynard
Sheriff – Chris Green
County Commissioner Pct 1 – Christina Drewry
County Commissioner Pct 3 – Terry Phillips
County GOP Chair – Kevin McCall
Precinct Chairs – 3 Bob Brewer, 41 Charles Turner, 42 Chris Drewry
Yes on all propositions.
.
SOMERVELL + HOOD, ERATH, COMANCHE COUNTIES
.
US Senator – Ted Cruz, 7 Board votes
Congress D25 – Matt Lucci, 7 Board votes
RR Commissioner – Christi Craddick, 7 Board votes
Texas Supreme Court Pl 4 – John Devine, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals (Presiding Judge) – David Schenck, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 7 – Gina Parker, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 8 – Lee Finley, 4 Board votes; stay silent, 2 Board votes; Michelle Slaughter, 1 Board vote
State Rep D58 – Helen Kerwin, 7 Board votes
State Rep D68 – Kerri Kingsbery, 7 Board votes
State Board of Education Pl 11 – 2 votes for Brandon Hall; 1 vote for Pat Hardy (4 silent)
Comanche County Commissioner Pct 1 – Tommy Alford
Erath County Tax Assessor/Collector – Jones? The others are flawed, but we don’t have info on Jones.
Erath County Commissioner, Pct 3 – Sherman or Slawson
Hood County Sheriff – Scott London ENDORSED
Hood County Commissioner Pct 1 – Kevin Andrews ENDORSED
Hood County Commissioner Pct 3 – Nate Criswell ENDORSED
Hood County Justice of the Peace Pct 1 – Dean Armstrong
Hood County Constable Pct 2 – John Shirley ENDORSED
Hood County Constable Pct 3 – Greg Neal ENDORSED
Hood County GOP Chair – Greg Harrell ENDORSED
Hood County Precinct Chair – 107 McKellar, 112 Johnson, 202 Mayberry (ENDORSED), 211 Wolf (ENDORSED), 216 Bolton, 218 Helton (ENDORSED), 310 Hatch, 313 Erickson, 314 Merritt, 317 Hays (ENDORSED), 404 Munoz (ENDORSED), 409 Reed
Somervell County Treasurer – Valerie Williams
Somervell County Commissioner Pct 3 – Chip Joslin
Yes on all ballot propositions

.
TARRANT COUNTY
.

US Senator – Ted Cruz, 7 Board votes
Congress D6 – Wiley OR Buford
Congress D12 – John O’Shea OR Clint Dorris
Congress D25 – Matt Lucci, 7 Board votes
Congress D26 – Brandon Gill, 5 Board votes
Congress D33 – Kurt Schwab (only candidate to reach out)
RR Commissioner – Christi Craddick, 7 Board votes
Texas Supreme Court Pl 4 – John Devine, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals (Presiding Judge) – David Schenck, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 7 – Gina Parker, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 8 – Lee Finley, 4 Board votes; stay silent, 2 Board votes; Michelle Slaughter, 1 Board vote
State Rep D91 – David Lowe, 7 Board votes ENDORSED
State Rep D97 – Cheryl Bean, 5 Board votes (2 silent)
State Rep D98 – Brad Schofield, 3 Board votes (4 silent)
State Rep D99 – Jack Reynolds, 4 Board votes (3 silent)
State Board of Education Pl 11 – 2 votes for Brandon Hall; 1 vote for Pat Hardy (4 silent)
Constable Pct 1 – Hanson, 5 votes
Constable Pct 4 – Bedford, 2 votes; Johnson, 2 votes (1 silent)
Constable Pct 7 – John Kiefer, 5 votes
Judge 360th Dist – Patricia Bennett, 5 votes
Judge 396th Dist – Vincent Giardino, 5 votes
Judge Criminal Dist Court 2 – William Knight, 4 votes; Glynis McGinty, 1 vote
Tax Assessor/Collector – Rick Barnes, 5 votes
Precinct Chair – 3072 Alvarad0; 3321 McCarty ENDORSED; 3331 Genco; 3386 Legvold; 3720 White; 4053 Buker; 4531 Peterson
Yes on all ballot propositions
.
TITUS COUNTY
.
US Senator – Ted Cruz, 7 Board votes
RR Commissioner – Christi Craddick, 7 Board votes
Texas Supreme Court Pl 4 – John Devine, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals (Presiding Judge) – David Schenck, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 7 – Gina Parker, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 8 – Lee Finley, 4 Board votes; stay silent, 2 Board votes; Michelle Slaughter, 1 Board vote
County Commissioner Pct 1 – TBD
County Commissioner Pct 3 – TBD
Yes on all ballot propositions.
.
TRAVIS + HAYS COUNTIES
.
US Senator – Ted Cruz, 7 Board votes
Congress D10 – Jared Lovelace, 6 local votes
RR Commissioner – Christi Craddick, 7 Board votes
Texas Supreme Court Pl 4 – John Devine, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals (Presiding Judge) – David Schenck, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 7 – Gina Parker, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 8 – Lee Finley, 4 Board votes; stay silent, 2 Board votes; Michelle Slaughter, 1 Board vote
State Rep D19 – Kyle Biedermann, 7 Board votes ENDORSED
State Board of Education Dist 10 – Mary Bone
Precinct Chair 383 – Cindi Davison ENDORSED
Precinct Chair 449 (Hays) – Jane Philips
Yes on all ballot propositions
Click here for a printable flyer listing all the voting recommendations for Travis & Hays Counties.
.
UPSHUR + GREGG, HARRISON, RUSK COUNTIES
.
US Senator – Ted Cruz, 7 Board votes
RR Commissioner – Christi Craddick, 7 Board votes
Texas Supreme Court Pl 4 – John Devine, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals (Presiding Judge) – David Schenck, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 7 – Gina Parker, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 8 – Lee Finley, 4 Board votes; stay silent, 2 Board votes; Michelle Slaughter, 1 Board vote
State Rep D5 – Dewey Collier, 5 Board votes; Jeff Fletcher, 2 Board votes
State Rep D7 – Joe McDaniel, 7 Board votes
State Rep D11 – Joanne Shofner, 7 Board votes
Harrison County Commissioner Pct 1 – William Hatfield
Harrison County Commissioner Pct 3 – no data found
Rusk County Constable Pct 3 – no data found
Rusk County GOP Chair – Sherry Harrell
Upshur County GOP Chair – Cynthia Ridgeway
Upshur County Sheriff – Larry Webb
Upshur County Tax Assessor – Luana Howell
Upshur County Commissioner Pct 1 – Gene Dolle
Upshur County Precinct Chairs –  2 Loffer, 10 Farrow, 11 Beal, 13 Anderson, 15 Miller, 20 Marsalis
Yes on all ballot propositions
.
UVALDE COUNTY
.
US Senator – Ted Cruz, 7 Board votes
US Congress D23 – Julie Clark, 7 Board votes
RR Commissioner – Christi Craddick, 7 Board votes
Texas Supreme Court Pl 4 – John Devine, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals (Presiding Judge) – David Schenck, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 7 – Gina Parker, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 8 – Finley, 4 Board votes; silent, 2 Board votes; Slaughter, 1 Board vote
State Rep D80 – Don McLaughlin
Justice 4th Court of Appeals Place 3 – Todd McCray
County Attorney – TBD
Sheriff – TBD
County Commissioner Pct 1 – TBD
County Commissioner Pct 3 – TBD
Constable Pct 1 – TBD
Constable Pct 2 – TBD
Constable Pct 6 – TBD
County GOP Chair – TBD
Yes on all ballot propositions.
.
WALKER COUNTY
.
US Senator – Ted Cruz, 7 Board votes
RR Commissioner – Christi Craddick, 7 Board votes
Texas Supreme Court Pl 4 – John Devine, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals (Presiding Judge) – David Schenck, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 7 – Gina Parker, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 8 – Finley, 4 Board votes; silent, 2 Board votes; Slaughter, 1 Board vote
US Congress D17 – Joseph Langone
State Rep D12 – slight lean toward Ben Bius?
Sheriff – TBD
County Commissioner Pct 3 – TBD
Yes on all ballot propositions.
.
WALLER + FT BEND, GALVESTON, HARRIS COUNTIES
.
US Senator – Ted Cruz, 7 Board votes
US Congress D7 – Caroline Kane, 7 Board votes
US Congress D36 – Brian Babin (local leadership pick)
RR Commissioner – Christi Craddick, 7 Board votes
Texas Supreme Court Pl 4 – John Devine, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals (Presiding Judge) – David Schenck, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 7 – Gina Parker, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 8 – Lee Finley, 4 Board votes; stay silent, 2 Board votes; Michelle Slaughter, 1 Board vote
14th Court of Appeals, Pl 4 – Steve Rogers
State Rep D26 – Matt Morgan, 7 Board votes ENDORSED
State Rep D28 – Dan Matthews, 4 Board votes; Gary Gates, 3 Board votes
State Rep D85 – Tim Greeson, 7 Board votes ENDORSED
State Rep D128 – Bianca Gracia, 7 Board votes ENDORSED
State Rep D133 – John Perez, 7 Board votes ENDORSED
Ft Bend County Sheriff – Marshall Slot
Ft Bend Justice of the Peace Pct 4 – Patricia Guebara
Ft Bend County Constable Pct 4 – Mike Beard
Galveston County Sheriff – Ray Nolen
Harris County Justice of the Peace, Pct 5, Pl 1 – Lombardino
Harris County GOP Chair – Cindy Siegel
Harris County Sheriff – Glenn Cowan
Waller County District Attorney – Sean Whittmore
Waller County Commissioner Pct 1 – John Allen Amsler
Waller County Commissioner Pct 3 – Brett Sebastian
Yes on all ballot propositions
Click here for a printable flyer listing all the voting recommendations for the Greater Houston Area.
.
WEBB COUNTY
.
US Senator – Ted Cruz, 7 Board votes
US Congress D28 – TBD
RR Commissioner – Christi Craddick, 7 Board votes
Texas Supreme Court Pl 4 – John Devine, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals (Presiding Judge) – David Schenck, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 7 – Gina Parker, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 8 – Finley, 4 Board votes; silent, 2 Board votes; Slaughter, 1 Board vote
Justice, 4th Court of Appeals Pl 3 – Todd McCray
State Rep D80 – Don McLaughlin
GOP County Chair – TBD
Yes on all ballot propositions.
.
WILLACY + CAMERON, HIDALGO COUNTIES
.
US Senator – Ted Cruz, 7 Board votes
Congress D15 – Vangela Churchill 3 votes (votes are by local leadership)
Congress D34 – Greg Kuncle 3 votes; Mauro Garza 3 votes; Mayra Florez 2 votes (votes are by local leadership)
RR Commissioner – Christi Craddick, 7 Board votes
Texas Supreme Court Pl 4 – John Devine, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals (Presiding Judge) – David Schenck, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 7 – Gina Parker, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 8 – Lee Finley, 4 Board votes; stay silent, 2 Board votes; Michelle Slaughter, 1 Board vote
Cameron County GOP Chair – Deborah Bell
Hidalgo County GOP Chair – Robert Cantu
Hidalgo County Precinct Chair – 20 Melendez; 52 Escobar; 94 Barnes; 96 Trevino-2 votes/Lizzote-1 vote; 134 Allison
Willacy County Constable Pct 5 – Esequil Trevino
Willacy County Tax Assessor – Cher Montalvo
Willacy County Commissioner Pct 1 – Paul Anders ENDORSED
Willacy County GOP Chair – Estelle McKee ENDORSED
Yes on all ballot propositions
.

WILLIAMSON COUNTY
.

US Senator – Ted Cruz, 7 Board votes
Congress D10 – Jared Lovelace, 6 local votes
Congress D17 – Joseph Langone, 3 local votes
Congress D31 – Latimer (2 local votes); Williams (1 local vote); Abel (1 local vote)
RR Commissioner – Christi Craddick, 7 Board votes
Texas Supreme Court Pl 4 – John Devine, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals (Presiding Judge) – David Schenck, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 7 – Gina Parker, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 8 – Lee Finley, 4 Board votes; stay silent, 2 Board votes; Michelle Slaughter, 1 Board vote
State Rep D20 – Janine Chapa, 7 Board votes ENDORSED
State Rep D17 – Tom Glass, 7 Board votes ENDORSED
State Board of Education Dist 10 – Mary Bone
County GOP Chair – Michelle Evans ENDORSED
County Commissioner Pct 3 – Mitch Slaymaker
County Constable Pct 3 – Wilke, 2 votes; Witcher, 1 vote; no indication, 1 vote
Precinct Chairs – 135 Garcia, 149 Norris, 180 Evans, 201 Chizick, 208 Ibe, 209 Vinson, 210 Young, 231 Perrine, 245 Jaster, 253 Price, 262 Rodenbaugh, 264 Sanders, 277 Nichols, 278 Bell, 283 Mickler, 284 Muat, 287 Keepers, 310 Reagan, 371 Chapa, 381 Stone, 396 McCroy,
Yes on all ballot propositions
Click here for a printable flyer listing the recommendations above.
.
WISE COUNTY
.

US Senator – Ted Cruz, 7 Board votes
Congress D12 – John O’Shea OR Clint Dorris
Congress D26 – Brandon Gill, 5 Board votes
RR Commissioner – Christi Craddick, 7 Board votes
Texas Supreme Court Pl 4 – John Devine, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals (Presiding Judge) – David Schenck, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 7 – Gina Parker, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 8 – Lee Finley, 4 Board votes; stay silent, 2 Board votes; Michelle Slaughter, 1 Board vote
State Senate D30 – Jace Yarbrough, 5 Board votes; Carrie deMoor, 2 Board votes
State Rep D64 – Andy Hopper, 7 Board votes ENDORSED
Wise County Sheriff – Cary Mellema
Precinct 7 Chair – Kimberly Hoy
Yes on all ballot propositions.
.
WOOD COUNTY
.
US Senator – Ted Cruz, 7 Board votes
RR Commissioner – Christi Craddick, 7 Board votes
Texas Supreme Court Pl 4 – John Devine, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals (Presiding Judge) – David Schenck, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 7 – Gina Parker, 7 Board votes ENDORSED
TX Court of Criminal Appeals Pl 8 – Finley, 4 Board votes; silent, 2 Board votes; Slaughter, 1 Board vote
State Rep D5 – Dewey Collier
County Commissioner Pct 1 – TBD
County Commissioner Pct 3 – TBD
County Constable Pct 1 – TBD
County Constable Pct 2 – TBD
Yes on all ballot propositions.
.
OTHER AREAS
.
State Rep D1 – Dale Huls, 7 Board votes ENDORSED
State Rep D2 – Brent Money, 7 Board votes ENDORSED
State Rep D9 – Paulette Carson, 7 Board votes
State Rep D17 – Tom Glass, 7 Board votes ENDORSED
State Rep D53 – Wes Virdell, 7 Board votes ENDORSED
State Rep D71 – Liz Case
State Rep D86 – Jamie Haynes, 7 Board votes ENDORSED

 

 

Join the True Texas army as we take charge in the 2024 Elections!

Just voting is not enough.  Sitting on the sidelines is no longer an option!

We need all True Texans trained and engaged in Election 2024.
No experience necessary.  There’s work for everyone!
The good news is… we’re here to help.

  • 18 MEETINGS…18 LOCATIONS…EVERY MONTH!
    We bring in expert speakers on the hottest topics to get you educated and ready to engage.
    Even better, we don’t just listen and go home. All our speakers have action items for YOU to get involved and DO SOMETHING!
  • KEEP IT LOCAL!
    • We’ll share candidate recommendations for ballots all across Texas by February, if not sooner.
    • We’ll have flyers with our voting recommendations, along with walk lists for YOUR Republican neighbors, so you can get out the vote!
    • We are recruiting a Candidate Coordinator for every satellite location to organize candidate interviews, blockwalks, poll workers, and donations.  Is it you?
  • CANDIDATE WEBINAR!
    • What It Takes To Run for Office
    • Managing Campaign Finances
    • Building an Effective Volunteer Base
    • Best Practices Running a Campaign
    • Q&A
    • WATCH A RECORDING HERE.
  • TOWNHALLS!
    We like to thank & show appreciation to our favorite Congressmen, but we also must hold them accountable.  Join us!

  • TRAININGS!
    At each monthly meeting we will present a brief training session hosted by experts on topics relevant to Taking Charge in Election 2024! After each month we will update this page with a link to watch them online.

  • FORUMS!
    “Right vs Right?”  Not debates, but respectful conversations between conservatives to share the facts so you can make and defend your own stances.  Dates & locations TBD – watch for updates!
  • CLEANING HOUSE – TARGETING THE DIRTY DOZEN
    • Watch The Texas Heist, a documentary explaining who the Dirty Dozen are and why we are supporting challengers against them. 
    • Do you not live in any of these districts?  Doesn’t matter! We are a statewide organization, and we need to wield our statewide influence! Please do what you can to help.  Did you know the NUMBER of supporters is often as important as the DOLLARS raised?  In other words, even if you can only throw in $5 or $10, it’s helpful!  And everyone can help spread the word.  Like their social media pages and share their posts!TX Court of Criminal Appeals Pl 8 – Lee Finley, 4 Board votes; stay silent, 2 Board votes; Michelle Slaughter, 1 Board vote
      14th Court of Appeals, Pl 4 – TBD